Картофите често се демонизират като продукт, който насърчава наддаването на тегло. Въпреки това, като въглехидратен продукт, той може да не е показан за консумация само при диабет, в други случаи картофите могат да бъдат отлично допълнение към диетата.
Още: Тези 4 навика ще укрепят имунната ви система и ще ви защитят през зимата
Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези ядки балансират нивата на кръвната захар
„Противно на стереотипите, този зеленчук е по-полезен, отколкото вреден“, казва руският лекар д-р Татяна Мещерякова.
Как е правилно да ядете картофи?
Експертът разказва и как да ядете грудките без риск от напълняване. Специалистът предупреди: продуктът не трябва да се консумира в количества, надвишаващи 200-грамова порция (на ден).
Само едно парченце от това и картофите ще се сварят 2 пъти по-бързо
Още: Кардиолог: Пийте го всеки ден - този чай чисти съдовете от холестерола
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
„Може да ядете картофената гарнитура не повече от два до три пъти седмично“, казва експертът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
За да намалите риска от напълняване, диетологът съветва да ядете кореноплода варен или печен. Няма нужда да използвате сол.
„Коментираният зеленчук се комбинира добре със зеленчуци без скорбяла, билки, постно месо, птици и риба. По-добре е да не консумирате „тлъстите“ му вариации – пържени картофки, чипс“, споделя лекарят.
Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно
Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат
Д-р Мещерякова обърна внимание на факта, че при много висока температура на топлинна обработка (както при пържене) този зеленчук, както всеки продукт, съдържащ нишесте, отделят акриламид.Това вещество е потенциално токсично и канцерогенен за тялото. Това е още една причина да ядете картофената гарнитура просто варена.
Диетологът също така призова хората да не се страхуват от картофеното нишесте. Употребата му има положителен ефект върху чревната микрофлора и стимулира растежа на полезните бактерии в нея.
Фибрите в зеленчука активират метаболизма, намаляват нивата на общия холестерол в кръвта, като по този начин намаляват риска от развитие на сърдечни заболявания и запушване на кръвоносните съдове. Калият в състава на зеленчука засилва този ефект. Витамин B6, от своя страна, предотвратява натрупването на хомоцистеин в тялото, чийто излишък води до увреждане на кръвоносните съдове.
Фосфорът, желязото, калцият, цинкът и магнезият, които се съдържат в зеленчука, имат благоприятен ефект върху състава на костната тъкан. Желязото и цинкът в него играят основна роля в производството на колаген, който е важен за ставите и хрущялната тъкан. Фосфорът и калцият са основни компоненти за оптимална минерализация на костите.
Витамините от група В допринасят за производството на хормоните на щастието - серотонин и допамин. Това означава, че редовното ядене на картофени ястия ще ви помогне да подобрите настроението си и да се почувствате по-добре.
Oще: С колко вода и сол се варят картофите
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.